Як інформує Інтерфакс-Україна, рівень води в Десні впав до мінімуму за 140 років. Про це повідомив голова Чернігівської обласної державної адміністрації Андрій Прокопенко. На даний час показник — 145 см над «0» поста, при тому, що середнім рівнем для Десни в цей період вважається 680 см над «0» поста, оскільки зазвичай щороку на цей час припадає пік весняної повені. Зараз же різниця з нормою становить понад 5 метрів. Подібна ситуація і на інших територіях області. У разі спеки і відсутності опадів влітку рівень води може досягти критичного — до
14.05.202086970
За словами А. Прокопенка, крім кліматичних чинників, зневодненню водойм також сприяє неконтрольоване осушення територій і стихійні розорення луків і пасовищ у прибережних захисних смугах. У зв’язку з цим при ОДА створили спеціальну робочу групу з представників Державної екологічної інспекції, Держгеокадастру і Деснянського басейнового управління водних ресурсів, які будуть інспектувати ситуацію в регіоні.
...У зв’язку з варварським розоренням луків і пасовищ у прибережній захисній смузі Десни у серпні минулого року на сполох забили жителі придеснянського села Хотянівка, що у Вишгородському районі Київської області. За підписами 133 громадян до Служби безпеки України та Київської обласної державної адміністрації було спрямовано заяву наступного змісту:
«На прибережній смузі р. Десна в районі с. Хотянівка, в зоні санітарної охорони водойми, відбувається самовільне зайняття та забудова земельної ділянки (кадастровий номер — 3221888800:38:140:0922; тип власності — державна власність; цільове призначення — 09.01 — для ведення лісового господарства та пов’язаних з ним послуг; площа — 48,9472 га). При цьому здійснюється зняття родючого шару ґрунту, видобуток та вивіз піску та чорнозему, викорчовування реліктових дерев. Розорено аж до берегової лінії останнє пасовище, де селяни поколіннями випасали худобу. Дорогу повністю зруйновано, перерізано глибокими ровами. Нелегальні земляні роботи не лише завдають шкоди довкіллю, а й наражають на небезпеку все населення. Адже у разі необхідності ці перешкоди не зможуть подолати ні швидка, ні аварійні служби — і такі випадки вже були. Селяни не можуть вивезти скошене на власних паях сіно. На відстані кількох десятків метрів від берегової лінії на огородженій земельній ділянці розміщені споруди невідомого призначення. 15.08.2019 в акваторії вказаної земельної ділянки з дна р. Десна видобувається пісок та завантажується на баржу. З берега за процесом спостерігає поліція».
Наведені в заяві факти підтверджувались фотодоказами. Реакція чиновників на порушення земельного законодавства виявилась цілком протилежною від передбаченої їх повноваженнями. Служба безпеки України відморозилась.
Перший заступник начальника Державної екологічної інспекції столичного округу Олексій Пономарчук повідомив: «Виїздом на місце встановлено, що зняття родючого шару ґрунту, забудова території та викорчовування реліктових дерев не виявлено. Власників та осіб, які здійснюють видобування піску з акваторії р. Десна встановити не вдалося, інформація в Хотянівській сільраді відсутня, направлено лист до правоохоронних органів «для вжиття заходів реагування відповідно до чинного законодавства».
Куди направлено листа? Чи не до вишгородської поліції, яка типа вірою і правдою пильнує за безперебійною роботою земснаряду?
У розорюванні земель водного фонду не побачив нічого протиправного і заступник начальника управління з контролю за використанням та охороною земель Держгеокадастру у Київській області, він же — начальник відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Микола Терещенко. Разом з тим, він повідомив, що між ДП «Вищедубечанське лісове господарство» та ГО «Озерна» укладено договір довгострокового тимчасового користування лісами. Відповідно до зазначеного договору, ГО «Озерна» у користування виділена лісова ділянка, яка розташована в Хотянівському (Старосільському) лісництві ДП «Вищедубечанське лісове господарство.
Тобто, «винуватці торжества» відомі. Але, напевне, володіють якоюсь «охоронною грамотою», що паралізує правоохоронні органи і дозволяє безкарно порушувати Конституцію, Земельний та Водний Кодекси України.
А те, що закони України для засновника ГО «Озерна» не писані, зрозуміло з інформації заступника начальника Головного управління Держгеокадастру в Київській області Юрія Мосійчука, згідно з якою, спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) на вказаній земельній ділянці не видавався, відомості про розроблення, погодження та затвердження відповідного робочого проекту землеустрою відсутні.
Проект-погодження-затвердження — пережитки минулого: і ось уже замість родючого шару ґрунту — вздовж берега Десни простягнулись майданчики із щільним щебеневим покриттям. Подейкують — під споруди майбутнього хотянівського лас-вегасу
Згідно ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством. Держгеокадастр і екологічна інспекція зобов’язані охороняти земельний фонд у цілому і прибережні захисні смуги зокрема.
Водний кодекс України визначає прибережну захисну смугу як частину водоохоронної зони відповідної ширини вздовж річки, моря, навколо водойм, на якій встановлено більш суворий режим господарської діяльності, ніж на решті території водоохоронної зони.
Водоохоронна зона та прибережна захисна смуга є обмеженнями прав на землю, що відрізняються між собою за порядком встановлення, розміром та режимом господарської діяльності, і які потребують нормативного закріплення як обмеження прав власності та прав користування землею.
— розорювання земель (крім підготовки ґрунту для залуження і залісення), а також садівництво та городництво;
— зберігання та застосування пестицидів і добрив;
— влаштування літніх таборів для худоби;
— будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів;
— миття та обслуговування транспортних засобів і техніки;
— влаштування звалищ сміття, гноєсховищ, накопичувачів рідких і твердих відходів виробництва, кладовищ, скотомогильників, полів фільтрації тощо.
Однак ці заборони не діють на новоявлених господарів деснянських берегів поблизу Хотянівки, не спонукають до дій ані Службу безпеки України, ані адміністрацію Київської області. Під прикриттям правоохоронних та контролюючих органів вандали продовжують знищувати унікальну деснянську флору і фауну.
Земснаряд і баржа запрацювали на повну потужність у нерестовий періо
Інтенсивне розорювання лукових земель триває
Рибалок витіснили на край схилу. Що далі: шлагбаум? озброєна охорона? таблички з написом «Приватна власність»? продаж абонементів на вилов верховодки?
Зелені релікти без права на життя. Статтею 246 Кримінального кодексу України, за незаконну порубку лісу передбачено: штраф; арешт на термін до шести місяців; обмеження волі на термін до трьох років; позбавлення волі на термін до трьох років з конфіскацією незаконно добутого
А поруч, вздовж Десни біля с. Хотянівка, сміттєзвалища, сміттєзвалища, сміттєзвалища...
Тож створення якихось спеціальних груп з певних представників Державної екологічної інспекції і Держгеокадастру — не що інше, як імітація стурбованості ситуацією, що склалася, та окозамилювання. Дії таких, з дозволу сказати, державних посадовців, мовою Кримінального Кодексу кваліфікуються щонайменше як службова недбалість, тобто невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов’язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам окремих юридичних осіб.
Те саме діяння, якщо воно спричинило тяжкі наслідки, — карається позбавленням волі на строк від двох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п’ятдесяти до семисот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого (ст. 367 ККУ).
Чекаємо дій від прокуратуи.
Сергій НОВІКОВ