Ця тема надзвичайно важлива і викликає суспільний резонанс і обурення багатьох підприємців України.
До суті справи. Одна галузь (а саме — нафтопродуктів) вирішила за рахунок решти галузей, принаймні їх великих підприємств, створити такий собі державний контроль обігу нафтопродуктів («за нормою ПКУ — «палива»).
Тобто, усі більш-менш великі підприємства, що у своїй діяльності використовують нафтопродукти, а тим більш мають чималі ємності для їх зберігання, мають обладнати свої ємності сучасними електронними рівньомірами та витратомірами, та щодобово (на кінець доби станом 23 год.59 хв.) передавати звітні данні про рух нафтопродуктів до ДФС. Паралельно з цим вводиться система електронного адміністрування акцизного податку на пальне (СЕА АП).
Такий новий порядок затверджено Законом України від 23 листопада 2018 року №
Витрати великих підприємств на вказане переобладнання сягають наразі десятків мільйонів грн. для кожного. Проте у будь-якому випадку значна частина підприємств не встигає завершити цей процес до першої контрольної дати — 01.07.2019 (об’єктивних причин чому чимало), що тягне за собою накладання мільйонних штрафів (від 20 тис. грн. — за відсутність обладнання кожного окремого резервуару лічильниками та від 1 млн. грн. — за нереєстрацію акцизного складу) .
Ось так, розв’язання проблем однієї галузі, диру у який пробиває контрольована Державою контрабанда, покладається на кишені підприємств інших галузей (зокрема ПЕК, транспорт, АПК, тощо).
Крім того, при впровадженні зазначеного механізму порушується один з принципів податкового законодавства — рівність всіх платників перед законом. Для безпосередніх учасників ринку пального — виробників палива — передбачено пільгові умови щодо адміністрування пального у порівнянні збільш жорсткими умовами для кінцевих споживачів пального.
Таки липневі наслідки можуть буквально обвалити роботу значної кількості великих підприємств, які є наразі основою економіки країни.
Тому, виробники, що є кінцевими споживачами пального, пропонують відтермінування вступу в дію відповідних норм для отримання можливості напрацювання більш якісних спільних (бізнесу, експертів та влади) змін до чинного законодавства.
12 червня 2019 року на круглому столі в УСПП (Український союз промисловців і підприємців) за участю представників парламенту, об’єднань металургів, аграріїв тощо, було прийнято рішення закликати владу підтримати законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо покращення адміністрування окремих податків і зборів» (реєстраційний номер 10212 від 09.04.2019 р.), яким, власне, і передбачається відтермінування старту системи адміністрування акцизного податку.
Відповідні звернення були направлені до Президента України, до Верховної Ради, в КМУ і в РНБО.