30.10.202061280
Закон України «Про звернення громадян» забезпечує реалізацію Конституційного права громадянина щодо участі в управлінні державними і громадськими справами, щодо впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування.
Для реалізації зазначених прав громадянин може на виборах давати оцінку діяльності президенту, депутатам та владі, але всі забули про права повсякденного впливу громадянина на державну та місцеву владу.
Для цього потрібно бажання, а взагалі це повинно бути обов’язком кожного громадянина, та потребує невеликих зусиль для того, щоб вивчити свої права щодо звернень громадян до органів влади та посадових осіб.
Дуже часто ми є свідками великої кількості нарікань громадян на діяльність органів влади, депутатів та є свідками порушень законодавства посадовими особами органів влади.
В таких випадках Законом України «Про звернення громадян» (ст. 3) передбачено подання заяви або скарги, а це є звернення громадян з проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Відповідно до вимог цього Закону, наша заява повинна бути перевірена посадовою особою та розглянута керівником органу (ст. 15, 18, 19 цього Закону) та при викладенні у заяві прохання про забезпечення виконання переліку прав громадянина, які зазначені у статті 18 цього Закону ми маємо право викладати аргументи при перевірці заяви, знайомитися з матеріалами перевірки, подавати додаткові матеріали та головне- бути присутнім при розгляді заяви.
Для усунення порушень та недоліків нам потрібно правильно скласти звернення, в якому обов’язково зазначити норму законодавства, яку порушує посадова особа або орган влади, вказати те, про що просимо та вимагаємо і обов’язково зазначити, які права зі ст. 18 Закону Ви потребуєте виконання.
І далі є можливість надіслати звернення через інтернет, але для цього треба відсканувати підписане звернення і додатки та відправити на поштову адресу або через особистий кабінет, як зазначено на сайті того органу влади до якого Ви звертаєтесь.
Враховуючи особистий досвід, хочу Вас проінформувати, що практично всі органи влади та їх посадові особи при розгляді заяви порушують права громадян, які зазначені у статті 18 Закону України «Про звернення громадян». Для захисту та поновлення порушених прав при розгляді звернення у нас є право звертатися до Уповноваженого з прав людини або до суду.
Приводжу приклад одного із останніх рішень суду щодо захисту порушених моїх прав при розгляді звернення.
В мене великій досвід по відстоюванню своїх прав при розгляді звернень через суд та через Уповноваженого ВРУ з прав людини. Тому я особливо важливі місця підкреслив червоними лініями. Прочитайте уважно це рішення суду, а також рішення Верховного суду, які зазначені у цьому рішенні.
Далі, максимум через 30 днів після подання звернення, якщо були порушенні або не виконанні зазначені у звернені ваші права — ви звертаєтесь до Уповноваженого з прав людини для поновлення своїх прав та для покарання посадової особи через складання адміністративного протоколу відповідно до ст. 2123 КУпАП. У своєму зверненні до Уповноваженого ви зазначаєте свої права, які ви бажаєте для виконання.
Уповноважена теж відзначилася порушенням прав заявника, але після низки рішень суду, я припускаю, Вона сумлінно буде виконувати свої обов’язки.
У своїх попередніх статтях: «Уповноважена Людмила Денісова в черговий раз визнана судом порушником прав громадянина», «Уповноважена Л. Денісова намагалася через апеляцію боротися проти прав людини, але...», «Уповноважена Л. Денісова пробила „дно“ в захисті прав людини», «Суд визнав Уповноваженого з прав людини Л. Денісову порушником прав громадянина», «Уповноважена Л. Денісова порушує права людини» та «Людмила Денісова вирішила стати Уповноваженим „проти“ прав людини» я розповідав та наводив факти про порушення Уповноваженим з прав людини моїх прав при розгляді моїх заяв та про поновлення судом моїх прав.
Кожен з нас повинен розуміти, що нам надані величезні права в управлінні державними справами та по контролю за діяльністю посадовців та органів влади, але для цього треба трішечки попрацювати: почитати статті 3, 5, 40 Конституції України та Закон України «Про звернення громадян» ( статті 1, 3, 5, 15, 18, 19, 20 Закону), правильно скласти та подати заяву та добитися її розгляду відповідно до вимого Закону та досягати виконання по вирішенню питань у звернені та зазначених у Законі прав громадянина.
Шаблони звернень розміщені на сайті ІА «Активні громадяни» у розділі «Шаблони».
Тому, правильно складайте заяви до посадових осіб та депутатів, зазначайте щодо виконання своїх прав при розгляді звернення і у разі порушень подавайте заяву до Уповноваженого щодо порушення Ваших прав чиновником або до суду та домагайтеся покарання держслужбовців, які порушили ВАШІ права та порушили вимоги Закону.
Чи стане громадянин джерелом влади залежить від кожного з нас.
Не потрібно чекати по п’ять років, а є дієва можливість це робити кожен день.
І почніть з малого — залишайте коментарі, думки та свої враження від прочитаного
Качур Д. М. , член Громадської ради при ФДМУ
голова Правління ГО «Офіцери, громадяни, вільна Україна»
#ПроЗверненняГромадян
#УповноваженийВРУ
#УповноваженийЗправЛюдини
#ЛюдмилаДенисова