Репост - крок до змін! Розкажіть друзям про журнал
Головна/Статті

«Слова та дії політиків» – як громадянам з власної ініціативи зробити відкриті списки

«Слова та дії політиків» – як громадянам з власної ініціативи зробити відкриті списки - Корупціонер в Україні
40680
Нам, громадянам, Конституцією України надано право здійснювати владу через органи влади ( ст. 5), право брати участь в управлінні державними справами (ст. 38) та хочу нагадати - єдиним джерелом влади в Україні є народ.
 
Ми, як громадяни, визначали долю виборів президента, але попереду ще потрібно визначити кого виберуть народними депутатами восени 2019 року. І до цього вибору потрібно віднестися теж дуже виважено та відповідально, бо  Верховна Рада це вищий орган нашої держави, від рішень якого буде залежати які закони та на користь кого будуть прийматись та як ці закони будуть виконуватися. Тому від нас громадян залежить кого ми виберемо до Верховної Ради України та хто буде представляти наші інтереси.
Зараз багато йде розмов про зміни до виборчого законодавства стосовно скасування депутатів - мажоритарників та стосовно застосування відкритих списків партій, які будуть приймати участь у виборах. Але цього не було зроблено на протязі 5 років і є великий сумнів, що буде зроблено зараз цією Верховною Радою.
Виникає питання - як нам, громадянам, не бути залежними від роботи цієї Верховної Ради щодо змін у виборчому законодавстві?
 
 На мою думку, громадяни мають усі можливості самим зробити відкритими списки партій, зібрати та надати інформацію про діяльність кандидатів та партій.
 
Для цього пропоную таку інформацію публікувати під назвою «Слова та дії політиків» в усіх можливих засобах масової інформації.
Наприклад, в Інформаційному Агентстві «Активні громадяни» є посилання «Запропонувати свій матеріал для публікації». Звертаю Вашу увагу, що факти та матеріал повинні підтверджуватися документами і матеріалами, отриманими відповідно до Законів України «Про доступ до публічної інформації» та «Про звернення громадян».
 
Як і де отримувати інформацію щодо посадових осіб, щодо депутатів, щодо кандидатів у депутати та про діяльність партій.
Багато інформації щодо діяльності чиновників, депутатів та партій є у багатьох громадян з власного досвіду звернень до них по деяким питанням. Саме по роботі зі зверненнями та по рішенням можливо зробити висновки про виконання чиновниками та депутатами вимог законодавства та прав громадян. Для дієвої перевірки відповідності гасл та дій, ще зараз до виборів звертатися до відповідних посадових осіб та до депутатів зі зверненнями, в яких повідомляється щодо порушень чинного законодавства та про недоліки в їх діяльності.
Для складання обґрунтованого звернення бажано по зазначеним порушенням отримати від органів влади документи, використовуючи Закон України «Про доступ до публічної інформації». Після отримання документів необхідно проаналізувати дії влади (посадових осіб) у цьому питанні та на відповідність їх дій до вимог чинного законодавства.
Всі органи влади та їх посадові особи зобов’язані забезпечити виконання прав громадян та діяти тільки на підставі, в межах та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч. 2 ст. 19 Конституції України).
У разі наявності порушень законодавства посадовими особами звернутися до відповідного державного органу зі зверненням у формі заяви з повідомленнями цих порушень.
Ці права громадян забезпечуються ст. 40 Конституції України та Законом України «Про звернення громадян» (далі-Закон) та іншими актами законодавства з цього питання.
Закон України «Про звернення громадян» забезпечує громадянам  можливості для участі в управлінні державними справами.
 
Хочу звернути Вашу увагу на деякі положення цього Закону, тому що саме цей Закон регулює питання практичної реалізації громадянами України, наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними справами, для впливу на поліпшення роботи органів влади (преамбула Закону).

Для здійснення зазначених прав громадянам Закон надає право надавати звернення до органів влади та їх посадових осіб у формі пропозицій (зауважень), заяви (клопотання) і скарги.
Є сенс звернути Вашу увагу на таку форму звернення, як заява.

У Законі зазначено, що заява це є звернення громадян:
- проханням про сприяння реалізації, закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів;
- повідомленням про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності у тому числі і органів влади, депутатів усіх рівнів, посадових осіб;
- висловлюванням думки про поліпшення їх діяльності.
 
Дуже важливо у своїй заяві зазначити, які саме права громадянина з переліку прав зазначених у статті 18 Закону, Ви вимагаєте виконання при розгляді своєї заяви.
 
При отриманні заяви, Закон вимагає від посадових осіб - вирішити питання, які були зазначені у заяві, прийняти відповідні рішення та виконати їх:
1. Орган влади (посадові особи) повинен призначити особу для перевірки заяви, скласти матеріали перевірки, забезпечити виконання права громадянина брати участь у перевірці заяви та права надавати додаткові аргументи та знайомитися з матеріалами перевірки. 
2. Забезпечити виконання права громадянина щодо подання додаткових матеріалів.
3. Здійснити розгляд заяви у присутності громадянина, якщо він зазначив таке прохання у своїй заяві.
4. Отримати письмову відповідь (по заявам, відповідно до ст. 15 Закону, за підписом керівника органу влади)  про результати розгляду заяви і суть прийнятого рішення.
Шаблони запитів та звернень можливо переглянути на сайті ІА «Активні громадяни» за посиланням.
 
Тому після Ваших звернень Ви побачите, як посадова особа вирішує питання, усуває порушення законодавства та недоліки у роботі та головне, як забезпечує виконання Ваших прав, які зазначені у ст. 18 Закону та у Вашій заяві. А далі потрібно зрозуміти щодо відповідності гасл цього політика та його практичних дій та оприлюднити матеріали щодо діяльності цього політика.
Та після публікацій щодо діяльності політиків у конкретних випадках, щодо вирішення окремих питань та щодо виконання прав громадян буде інформація про цього політика та таким чином, ми громадяни, зробимо відкриті списки кандидатів. Такі заходи дадуть можливість багатьом виборцям свідомо обрати відповідальних політиків до Верховної Ради, унеможливлять голосування за «брехунів» та призведе до обрання дійсно народних депутатів, а не як сьогодні у більшості випадків  «народний» треба брати у лапки.
 
Треба намагатися контролювати дії влади, не давати їм можливості порушувати законодавство та боротися за свої конституційні права.
 

Чи стане громадянин джерелом влади залежить від кожного з нас.


Качур Д. М. член Громадської ради при ФДМУ , голова Правління ГО «Офіцери, громадяни, вільна Україна»
Поділиться в соціальних мережах: